Haber Detayı
05 Aralık 2016 - Pazartesi 09:00 Bu haber 751 kez okundu
 
Türel: Umudunu Kaybeden Geleceğini Kaybeder
Türel’den ATSO’ya yatırım önerileri
Gündem Haberi


Türel: Umudunu Kaybeden Geleceğini Kaybeder

‘Avrupa’nın tozunu atacağız’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yaptıkları hizmetleri, devam eden projeleri ve kente değer katacak vizyon projelerle ilgili Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) üyelerine önemli değerlendirmelerde bulundu. Özellikle turizm ve ekonomi konusunda işadamlarına “karamsar olmamalıyız, umudumuzu kaybetmemeliyiz” diye seslenen Başkan Türel, “Umudunu kaybeden geleceğini kaybeder. Bu, bu kadar nettir” dedi. Bu yılki turizm tanıtım çalışmalarından da övgüyle söz eden Türel, “Avrupa’nın tozunu atacağız” diye konuştu. Katılımcı yönetim anlayışıyla hizmet ettiklerini ifade eden Türel, ATSO’ya da önemli yatırım önerilerinde bulundu.

ATSO Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı, Bellis Deluxe Hotel’de yapıldı. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ATSO Başkanı Davut Çetin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, Büyükşehir genel sekreter yardımcıları, bürokratları ile ATSO üyeleri katıldı. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, vizyon projeleri anlatırken, Genel Sekreter Yardımcısı Sanem Öztürk ise sosyal belediyecilik alanındaki hizmetleriyle ilgili sunum yaptı. Sunumun ardından konuşan Başkan Türel, kapsamlı bir konuşma yaptı. Altyapıdan turizme, tarımdan ulaşıma kadar yaptıkları çalışmaları ve vizyon projelerini anlatan Başkan Türel, bu tür toplantılardan faydalandıklarını belirterek, “Biz de söylediklerinizden yol haritamızı, ev ödevimizi çıkartıyoruz. Geçen hafta Antalya Esnaf Odaları ile toplantı yapmıştık, bugün Ticaret Odası Meslek Komiteleri ile yapıyoruz. Özellikle öğleden sonraki atölye kısımları işin daha önemli kısmını arz ediyor. Orada hem bundan sonraki ihtiyaçları giderebilecek ihtiyaçları planlıyor hem de bundan sonraki çalışmalara bizler de yön verebiliyoruz” dedi.

TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL’

Konuşmasının başında 15 Temmuz başarısız darbe girişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Türel, şunları söyledi: “1960’lardan bu yana devlet içine yerleştirilmiş bir yapı bugün itibari ile temizleniyor. Bu mücadele bir partinin meselesi değildir. Ve bu mücadeleyi kimse küçümsemesin. Mücadelemiz işgal güçleriyledir. İçimizdeki ve dışarıdaki işgal güçleriyledir. Dış güçler Türkiye’nin bağımsız hareket ettiğini gördüğü zaman hemen düğmeye basıyorlar. Haçlı seferleri ile kuşatılmaya çalışılan ülkemiz bu saldırılardan hep başarı ile çıktı. İnşallah sizlerin duaları, milletimizin destekleri ile bu önemli imtihanı da vereceğiz. Önce ülkeyi kuşatmak için işgal güçleri hukuk darbesi için gayret gösterdi. Sonra seçim ittifakları yaparak siyaset ele geçirilmeye çalışıldı. O da olmayınca 15 Temmuz denendi. Şimdi de ekonomi kanalı ile bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Dolar da malum Trump sonrası dünyada bir yükseliş söz konusu bundan medet umanlar çıktı. Bu konuda gayret gösterenler çıktı ama çok net söyleyeyim ki başaramayacaklar. Türkiye eski Türkiye değil, devletin bütçesi bankalarımız evelallah sağlam. Merkez Bankası rezervimiz bu dalgalanmayı karşılayabilecek seviyede ama müdahale söz konusu değil. Hükümetimiz gerekli tedbirleri almaya devam ediyor.”

SÜLEYMAN DEMİREL ANEKTODU

Başkan Türel, hükümetin vergi barışı ve ekonomiyle ilgili de görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “Bu sene esnafımıza, tüccarımıza, işadamlarımıza destek olmak için vergi barışı getirildi. Banka faizleri düşürüldü. Şimdi yeni bir kredi desteği 9.90’lık faizle gündemde ve uygulamaya geçiyor. İhtiyaç oldukça devlet her türlü tedbiri alabilecek güçte. Geçen gün Sanayi Bakanımız açıkladı; 2015’te satılan otomobil sayısı 1 milyon 359 bindi, bu sene 1 milyon 450 bine çıkıyor. Ben ATSO Başkanı iken 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel her sene vergi ödül törenlerimize geleneksel onur misafirimiz olarak katılırdı. Ne zaman kendisini havaalanında karşılasak ilk sorusu ‘Kaç tane buzdolabı, araba satıldı Antalya’da’ diye sorardı. Biz de onun ne sorduğunu hep iyi bildiğimiz için dersimize iyi çalışırdık, ‘Efendim şu kadar araba satıldı, bu kadar daire satıldı’ derdik. Rakamları duyunca ‘O zaman ekonomi iyi gidiyor’ derdi. Önemli tüketim maddelerinin satış rakamları bize gelecek için de bir değerlendirme imkanı tanıyor. Böyle zamanlarda en yanlış şey aşırı tepki vermek.”

ENSEYİ KARARTMAYACAĞIZ’

Turizmde yaşanan gelişmelerle ilgili “Bardağın dolu tarafından bakalım” mesajı veren Başkan Türel, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz günlerde turizm ile ilgili uluslararası misafirlerimizin de olduğu bir toplantıya katıldık. Orada Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş bir sunum yaptı. 28 Şubat olaylarından itibaren Türkiye’nin atlattığı badireleri arka arkaya koydu ve ekonominin gelmiş olduğu noktayı gösterdi. Başka bir ülkede olsa bu kadar badireden sonra ne ticaret ne de ekonomi kalırdı. Türkiye’nin ticareti ve ekonomisi bütün bu badirelere rağmen son derece iyi bir çıkış gösterdi. Bu ülkesine inanan insanların eseridir. Enseyi karartmayacağız. Şöyle baktığımızda ‘Turizmde işler iyi gidiyor’ elbette diyemeyiz. Ama bardağın yarısı boş, yarısı dolu ise dolu tarafını da inkar etmeyeceğiz. Hakan Ateş takipteki kredilerle ilgili rakam verdi; Türkiye’de takipteki kredi oranı yüzde 2.2 iken bu rakamlar Antalya’da yüzde 1.6. Turizm bu kadar kötü gidiyor iken Türkiye ortalamasının altında bir rakamdan bahsediyoruz. Gelen turist sayımız 12.5 milyondan 6 milyona düştü diyelim ama bardağın dolu tarafını da gösterelim. Ben 2003 senesinde aday adayı olduğumda son vergi ödül törenindeki konuşmamı tanıtım dosyamın içine koydum. Ve hükümeti ciddi olarak eleştirdiğim yanları da vardı o konuşmanın. O dönemde ekonomik reformların fevkalade önemli ve takdire şayan olduğunu da ifade ettim. Tabii biz aday adayı iken bir komisyon tarafından mülakata alınıyoruz. O zaman komisyon başkanı İdris Naim Şahin bana sordu; ‘Başkan sen AK Parti’den aday olmak istiyorsun da, tanıtım dosyanın içine vergi törenindeki konuşmanı koymuşsun ve eleştirilerde bulunmuşsun bize. Bu kadar bizi eleştirip neden bizden aday olmak istiyorsun?’ diye sordu. Ben de aynen şöyle cevap verdim; ‘Özellikle koydum konuşmayı, hükümetin çok doğru işlerine karşı bir iltifat da var. Ben AK Parti’nin reformist anlayışını takdir ediyorum. Ama reformist anlayışın devamında yapılması gerekenlerin de bir an önce yapılması gerektiğini ifade etmek için o cümleleri söylüyorum. İşte önemli reformlar yapılmış, yapılanlar vardır. Ama yapılmayanları yapmak için de ben adayım, onun için bu partide siyaset yapmak istiyorum’ dedim. 2002’de söylediklerim ile 2016’da söylediklerim arasında bir benzerlik arayacaksanız bardağın dolu tarafını gösterecek söylemlerden imtina etmememiz gerektiğini fark edersiniz. Moralleri bozmamalıyız. Biz iyi bir şey olduğunda çok sevinmediğimiz halde, biraz kötü bir şey gördüğümüzde de feryat etmeye başlıyoruz. O yüzden diyorum ki rahat olun. Önümüzdeki seneye biraz daha iyimser bakalım. İşte Rusya ile kriz bitti, en az 2 milyon daha Rusya’dan turist gelmesi ihtimali var.

‘UMUDUMUZU KAYBETMEMELİYİZ’

Yurtdışında turizm sektöründe yaptıkları çalışmaları da anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ‘Oturarak ayağımıza turist bekleyemeyiz çalışmak zorundayız’ dedik ve oralara gittik, çok ciddi çalışmalar yaptık. Turizm örgütlerimizin duayenleriyle, örgüt başkanlarıyla, hepsiyle birlikte bu çalışmayı yaptık. Çalışmayı açıkça turizm sektörünün içindeki arkadaşlar yaptılar. Ama ne oldu? Antalya'da en azından gelecek turist sayısında ciddi düşüşün bir nebze de olsun daha az olmasına sebep oldu. Gelen turist sayısındaki azalma yüzde 50’lere birçok pazarda çıkıyor iken birde baktık bizim gittiğimiz Almanya'da, hatta İngiltere'de yüzde 25’ler oranında kaldı. Demek ki çalışınca oluyor. Şimdi burada Antalya'nın önemli meselelerini önümüzdeki dönemde neler yapacaklarımızı konuşup tartışıyorsak zaten en kötü zamanı geride bırakmışız demektir. Geçen hafta AESOB’da da söyledim. 12 sene önce oda başkanlığından ayrıldığımda Antalya'nın ihracatı 200 milyon doların biraz üzerindeydi. Şimdi 1 milyar dolara yaklaşıyor. O zaman turist sayımız 4,5 milyon civarındaydı, bu sene 6,5 milyon olacak. Sadece 15 Temmuz tarihinden sonra Antalya'ya 3,5 milyon turist geldi. Bunu görmeliyiz, umudumuzu kaybetmemeliyiz. Umudunu kaybeden geleceğini kaybeder. Bu, bu kadar nettir. Tabii ki yüzde 45 turist azalması bizim için kayıptır. Otellerimizden açılmayanlar var, işten çıkarılanlar olmuş bunları biliyoruz, esnafın da zararının büyük olduğunu biliyorum. Bunlar iş aleminin gerçekleridir. Bütün dünyada bu böyle, turizm dünyada olan olaydan ilk etkilenen sektördür. Terör dünyanın birçok ülkesinde turizmi etkilemiştir. Bizde de bomba patlıyor, Paris’te de Brüksel’de de, Nice’ta da patlıyor. Bir de bunun üstüne kendi savaş uçaklarımızın başkentini bombaladığı bir hain işgal teşebbüsü yaşanıyor. Bu olaylar başka ülkede olsaydı muhtemelen o ülkede turist kalmazdı. Bakın 15 Temmuz’dan sonra 3,5 milyon turist gelmiş Antalya'ya. Geçmişte de 1990’lı senelerde yine terör yüzünden turizmde yüzde 30 gibi düşüşler yaşadığımız seneler oldu ama yiğit düştüğü yerden kalkar. Her defasında düştüğümüz yerden kalktık. Çünkü Antalya turizmi, ticareti de, tüccarı da, turizmcisi de yiğittir. Bu böyle biline” dedi.

‘AVRUPA’NIN TOZUNU ATACAĞIZ’

Turizm sektörüne verdikleri destekleri de anlatan Başkan Türel, “Geçen sene ihracat destek primlerini iki katına çıkardık. Birde sene başından itibaren Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve sayın Ömer Çelik'ten itibaren Mahir Ünal, Nabi Avcı hocamız tüm turizm bakanlarımız, hepsi Antalya’yla devamlı ilgilendiler. Benim bildiğim Türkiye tarihinde ilk defa turist getiren uçaklara teşvik verdik. Otellerimizin devlete ödemeleri ertelendi, bankalara ödemeleri ertelendi bunları ilk defa yaptık. Acentalara kredi imkanı getirildi. Yurtdışında tanıtım için büyük gayretleri hep birlikte sarf ettik. Hem turizme destek verdik hem de bayram tatillerini uzattık ve bu sene iç turizmdeki artışı sağlayarak yaraya merhem olmaya çalıştık. Geçen sene charter uçaklarının destek kararı Nisan ayı başında Resmi Gazete’de yayınlanabildi. Belki biraz geç kalınmıştı ama bu sefer, işte geçtiğimiz hafta, Bakanlar Kurulu’nda karar alındı. Tüm operatörler, acentalar gelecek seneye uçak teşviki ile daha iyi hazırlanacaklar. Çünkü satışların olduğu mevsim ocak ve şubat artık kapıdadır. Avrupa pazarında geçen sene çok az bir gayretimiz olmuştur ve buna rağmen bir baktık ki Türkiye hakkında aleyhte kampanyalar yapan Bild gazetesinde Antalya ile ilgili bizi ziyaretlerimizden sonra çok güzel yazılar çıktı. Demek ki ilişki kurunca karşılığını görmek mümkün. Bu sene daha önce başlayacağız ve Avrupa pazarlarının tozunu atacağız. Birlikte ve beraber çalışırsak, basının önünde konuşmazsak o zaman Antalya için çok daha faydalı çalışmalar yapabiliyoruz. Aslında sayın başkanla yaptığımız, sayın valimizin de destekleriyle, BAKA’dan çıkaracağımız bütçe ile, Ticaret Odası’nın ciddi bir bütçe ayırması suretiyle yurtdışındaki tanıtım atağı örnek bir davranıştır ama hala basında hiç konuşmadık. Bu örnek çalışmadan daha hiç bahsetmedik. Ve kapalı kapılar arkasındaki yaptığımız bu örnek çalışma belki de basın üzerinden mesajlaşmadığımız için daha da başarılı olacak. Birliğimizin, beraberliğimizin en güzel göstergesi olacak ve ATSO önemli bir bütçe harcayacak, BAKA’dan da destek alacağız ve Avrupa'nın tozunu atacağız” diye konuştu.

‘KARAMSAR OLMAYALIM’

Antalya’nın tanıtım faaliyetlerini bu yıl da birliktelik ruhuyla başarıyla gerçekleştireceklerini vurgulayan Türel, şunları söyledi: “5 ülkede yaptığımız çalışmayı şimdi 10 ülkeye yine turizm sektörünün içerisindeki sivil toplum örgütü başkanları, kanaat önderleriyle yapacağız. Geçen seneki çalışma 250 bin euroluk bir bütçeydi. Şimdi 1 milyon euro civarında bir kampanya olacak. Ocak ayından itibaren başlıyoruz. Yani sezon girdikten sonra değil, tam satış sezonu içerisinde, Ocak ayında bu çalışmaya başlıyoruz ve hep birlikte bu çalışmayı ATSO'nun desteğiyle, valimizin önemli gayretleri Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda gerçekleştireceğiz. O yüzden bizim medyatik konuşmalardan çok, iş yapmaya odaklanmamız lazım. İş yapmaya odaklı olduğumuzda neticenin çok daha güzel olduğunun en güzel göstergesi, bu tanıtım kampanyasıdır. Ve görüyorsunuz, biliyorsunuz şu anda Avrupa'da Türkiye düşmanları fevkalade aktifler. Türkiye aleyhinde her şeyi, algı yönetimini olumsuz yönde yapıyorlar. 2-3 ay içinde bazı şeylerin değişeceğine bizim de gayretlerimizle Avrupa'daki algının kısmen de olsa düzeleceğine inanıyorum. Rus misafirlerimiz geri dönmeye başladı ve geçen seneye de baktığımızda, mevsimsel olarak baktığımızda, daha yüksek bir oranda turistlerin Antalya’ya geldiğini görüyoruz. Ben o yüzden söylüyorum, çok daha iyiye gideceğimizi düşünüyorum.  Bizler belediye olarak, siz Ticaret Sanayi Odası olarak şikayet ederseniz, şikayet edersek sürekli karamsar olursak, o zaman ülkenin geleceğini karartırız. Ümitsiz olma lüksüne hiçbirimiz sahip değiliz. Piyasaya olumsuzluk aşılayacak konuşmaların bu memlekete sizlere zerre faydası yoktur. Gerçekleri söylemeyelim mi? Yahu iyileri önce bir söyleyelim de gerçekleri de söylersiniz. Ama ben bakıyorum ki bütün beyanlarda büyük bir felaket senaryosu, büyük bir olumsuzluk, bunun faydası yok.”

İSTİŞARELER SİZLERE, BİZLERE FAYDALI OLUYOR’

Muhalefete de “bardağın dolu tarafını görelim” mesajı ileten Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu muhalefette, siyasi temsilcilere de söylüyorum. ‘Tarımda yüzde 24 geriye gittik, turizmde şu kadar geriye gittik...’ E ileriye gittiğimiz yerler de var, onları neden söylemiyoruz? Eylül ayında Ekim ayında gelen turist sayısında, rezervasyon oranlarına baktığımızda ciddi iyileşmeler var, bunları da söyleyelim. Ama ben hiç duymuyorum. Bunları duymayınca işte o zaman millete olumsuz ve negatif bir elektrik vermek suretiyle ekonominin daha da kötüye gitmesine katkı sağlanıyor. Temsil makamında olan insanlar mücadele edecek, çare üretecek. Biz hükümetimizle özel sektörümüzle, yerel yönetimimizle ve sivil toplumumuzla iyi bir takımız, güçlü bir takımız, Türkiye'ye örnek bir takımız Antalya'da. Bana herkes Antalya dışına çıktığımda bunu söylüyor. Ama içeride yaşarken farkına varmıyoruz, nasıl ki çocuğumuzun gözümüzün önünde büyüdüğünü fark etmiyorsak, Antalya'da nasıl iyi bir takım olduğumuzu maalesef görmüyoruz. Bu iyi takım Antalya'da çok iyi işler başarır, yeter ki ülkenin geleceğine inanalım. Birlik, beraberliğimize halel getirmeyelim. Antalya'ya inanalım. Başarılı ve birinci olmamızın şartı budur

‘DAĞIN TEPESİNDEKİ AMCAYA EKMEK, FATMA NİNEYE SU…’

Sosyal belediyecilik alanında verdikleri hizmetlerin önemine işaret eden Türel, “Bazen çalışmalarımızı anlatmakta zorluk çekiyoruz. Sosyal projelerimizi gördünüz. 2 bin 500 ekmek dağıtıyoruz. O 2 bin 500 ekmek içerisinde bir tanesi Gündoğmuş'ta dağın tepesindeki tek başına yaşayan bir yaşlı amcamıza gidiyor biliyor musunuz? Ve 86 yaşındaki Fatma nine Demre'de dağın başında 20 yaşında gelin geldiği dağın başındaki evine suyu 66 sene sonra biz götürüyoruz. Bunlar çok önemli. Bunları tabii anlatmak kolay değil. Çünkü proje ve sorunlarımızın önemli bir bölümü ilçelerimizde. Antalya merkezinde oturanlar birçok şeyi görme imkanına sahip değiller. Biz yatırımları yaptık ama inanın yaptıklarımız karşısında yatırım kitabımız bile yetersiz kalıyor. Burada çok belli başlı projeleri sizlerle paylaştık. Bundan 6-8 ay önce cumhurbaşkanımız Antalya'yı teşrif etmişti, toplu açılış töreni yapmıştık. Bütün biten tesislerimizi hizmete sunduk aradan 6-8 ay geçti. Şu anda Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak 33 tesis son 6 ay içerisinde açılışa hazır hale gelmiş. 330 trilyonluk yatırım bu. Bunun içinde Antalyaspor Tesisleri var, hizmet binamız var, bunun içinde bir sürü proje var. Bunlar gerçekten birçoğunuzun dikkate almadığı, bizim de anlatmakta zorluk çektiğimiz projeler. Antalya tarihi ve yapısı gereği her zaman iddialı bir şehir. Büyük hedefleri olan bir şehir olmuş. Şimdi Antalya Büyükşehir Belediyesi artık otomatik sulamayla; saatleri düzenlenmiş otomatik sulama değil, toprağın nem oranına göre sulamasını açıp kapatan bir sulama ile otomasyon sistemine geçiyor. Teknolojiyi elbette kullanacağız. MUBİM’i kullanan ilk belediye başkanı olma şerefini yaşıyorum. Çünkü 21 bin kilometrekarelik bir coğrafyada Gündoğmuş’tan, Kaş’tan, Kınık’tan kalkıp da muhtarlarımızın Antalya’ya köyüne küçük bir hizmeti istemesi için yorulması hem zaman kaybı, hem enerji, hem ekonomik kayıp. Teknolojiyi kullanıyoruz” dedi.

EXPO’NUN ANTALYA’YA KAZANDIRILMASI SÜRECİ

Expo’nun Antalya’ya kazandırılması için ATSO Başkanlığı yaptığı dönemde verdikleri mücadeleleri de hatırlatan Başkan Türel, “Eski dostlarımızla bir aradayız, geçmiş hatıraları hep canlandırıyoruz. O zamanlar ATSO başkanıydım. İstanbul’un yanında biz de Formula-1’e aday olmuştuk ve televizyonlara çıkıp İstanbul Ticaret Odası’yla yarışa kalkışmıştık. ‘Bizim boyumuzdan büyük proje’ dememiştik. Ne oldu daha sonra? O çalışmalar üst üste geldi geldi Türkiye’ye Expo bayrağını getiren ilk şehir Antalya unvanını bize taşıdı. Expo’yu ilk Ticaret Odası başkanıyken konuşanlardanım ve bu bir hayaldi.  Bizim iddiamız bitmedi, bitmeyecek çünkü. Her zaman Antalya için büyük hedefler koyduk, her zaman büyük hedeflerle yola çıkıyoruz. İşte gördünüz arkadaşlar, milyar dolarlık, katrilyonluk projeler. Bir belediyenin elbette ki boyunu aşan projeler ama hep büyük hedeflere hep büyük bir gayretle koştuk. Yerimizde oturmamızı kimse beklemesin. Ben hayatım boyunca hiç öyle çalışmadım. Aşk ve heyecanla çalışarak Antalya’da hep kendi yatırım rekorlarımızı kırdık. 6-6.5 milyon turistin geldiği Antalya’da, Expo’ya 4.5 milyon ziyaretçi geldi. Expo yatırımı sayın cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin Antalya’ya verdiği değeri göstermekte. 1.8 katrilyon sadece Expo sınırları içerisine yatırım yapıldı. Antalya’ya yapıldı bu yatırım. Ya yapılmasaydı? Bu, işte hiç düşünülmüyor” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’İN YATIRIM BÜTÇESİ

“Sizler ekonominin katalizörlerisiniz, lokomotiflerisiniz” sözleriyle seslendiği ATSO üyelerine Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım bütçesine dikkat çeken Başkan Menderes Türel, şöyle konuştu: “Bu kadar yatırım yapılırken bu Antalya ekonomisinin canlanmasına büyük bir katkı sağlıyor. Çünkü ben Ticaret Odası başkanlığımdan beri söylerim; Yatırım olmayan yerde ekonomi de büyümez istihdama çözüm de olmaz. 2013 senesinde yani biz göreve başlamadan önce Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım bütçesi yüzde 13. Toplam 55 milyon TL. 2015’te bu yüzde 30'un üstüne çıkmış. 2016’da yüzde 40’ları geçeceğiz. 2017’deki bütçemizde bu bütçe de giderek büyüyor. Ben oranları söylüyorum, yatırım oranı yüzde 51 olacak. 2017 senesinde sadece Büyükşehir bütçesinden 1 milyarın üstünde yatırım yapacağız, bu çok önemli. Biz bu yatırımları yapıyorken zaman zaman eleştiriliyoruz. Kavşak yapıyoruz, ‘Beton projesi’ diyorlar, bir de ekonomiyi bildiğini zanneden arkadaşlar söylüyorlar. Biz burada ekonomiyi canlandıracak yatırımlardan bahsediyoruz. Biz bu yatırımları yapmasaydık ne olurdu? Küresel krizin yaşandığı benim ilk dönemimde sanayi esnafını geziyorduk, bir motor tamircisine girdik. ‘Bak şurada 12-13 tane motor duruyor’ dedi. O zamanlar birinci etap raylı sistemi yapıyoruz. ‘Bunlar sizin birinci etap raylı sistemdeki bozulan motorlar’ dedi. ‘Sen bunları yapmıyor olsaydın ben bugün siftah etmeden dükkan kapatacaktım. Hiç olmasa yatırım yapıyorsun da bu motorlar bozuluyor tamiri ile para kazanıyoruz’ dedi. Bir motor tamircisinin Antalya’ya yapılan raylı sistemden sağladığı kazancın canlı örneğini yaşadım. Biz 2016’da sadece Altınova Bulvarı’ndan Göçerler üzerinden Korkuteli Kavşağı’na bağlanacak yol yatırımı için 60 milyon TL bütçe ayırıyoruz. 2013’ün bütün yatırım bütçesinden fazla, bakın bu 60 milyon TL ilçe belediyelerinin çoğunun toplam yatırımı.”

‘BİR KAVŞAĞIN EKONOMİYE KATKISI 35 MİLYON TL’

Bu yatırımları yaparken, “Antalya Büyükşehir Belediyesi ekonomiyi canlandırıyor” diye bir tek cümle duymadığını ifade eden Başkan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hatta bu cümlenin tersini söyleyenlere cevap veren de olmuyor. ‘Bunlar beton projeler, kavşaklar betonlaşma projeleri…’ deniliyor. Ya üstünden geçenler insan değil mi? Sen o kavşakların üstünden geçiyorken kendini insan olarak görmeyebilirsin. O senin bileceğin iş, sen kendini ne olarak görürsen gör. Ama onun üstünden geçen Antalyalıları yüzbinlerce milyonlarca Antalyalıyı,  ‘Onun üstünden geçen insan değildir’ anlamında bir laf sarf edersen valla kusuru bakma arkadaş dost tanımam gereken cevabı veririm. Bu insani olmayan dedikleri kavşak projelerinin ekonomiye katkısını bir örnekle söyleyeyim; Aspendos-Perge Kavşağı’nda bir üstgeçit yaptık ve araç başına gecikme süresi burada 81.6 saniyeden 23.5 saniyeye düştü. Kavşağın hizmet seviyesi karayolları standartlarından bahsediyoruz, C seviyesine yükseldi ve kavşakta yüzde 7’lik bir iyileşme söz konusu oldu. Eskiden yıllık zaman kaybından dolayı 4.5 milyon liralık artı fatura ödüyorduk. Zaman, emisyon, yakıt… Bunları alt alta koyduğumuzda bir tek kavşağın, yani Aspendos Bulvarı’ndaki bir tek kavşağın, ekonomiye katkısı senede 35 milyon Türk Lirası. Şimdi o kavşak sayesinde bu 35 milyon hepimizin cebinde kalıyor. Hani o kavşaklar insani proje değildi, beton projesiydi, hani faydası yoktu? Bir kavşaktan sağlanan ekonomik tasarrufu söylüyorum. Ve bunu söyleyenlere kimse cevap vermiyor. Biz söyleyince de siyasi cevap veriyor zannediliyor. Hayır arkadaşlar. Doğru bilgiyi aktarmak için cevap vermek zorunda kalıyorum.”

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ÖRNEĞİZ’

Antalya’ya sadece altyapıda değil, kültür ve sanat alanında da büyük hizmetler yaptıklarına işaret eden Türel, “Bu kadar altyapı ve üstyapı ile uğraşırken, kültürel ve sanatsal etkinliklerden de hiçbir şekilde vazgeçmiyoruz ve güçlendiriyoruz. Piyano Festivali, Antalya Film Festivali, dünyada ses getiren organizasyonlar haline geldi. Birçoğunuz geldiniz ve ünlü oyuncularla karşılaştınız, hatta sohbet imkanı buldunuz. Ve çocuklarımızın, yaşlılarımızın engellilerimizin her zaman yanlarında olduklarını gösterdik. Sosyal belediyecilikte örneğiz. Az önce gördüğünüz işitme engelli filmindekilerin tamamı Büyükşehir Belediyesi personelidir. Artık öyle bir noktaya geldik ki lisan öğretiyoruz. Öyle İngilizce, Almanca değil, işitme engelli lisanı öğretiyoruz. Neden? Bir işitme engelli vatandaşımız geldiğinde benim personelim onun diliyle konuşabiliyor. Biz belediyeciliği bu noktalara taşıdık. Esnafımızla ilgili de büyük projeler başlattık. Şarampol, hızla devam ediyor. Bakın filmlerde hep ön cephelerdeki düzenlemeyi görüyorsunuz. Arkasındaki düzenleme, önündekinden daha güzel. Birbirinden duvarlarla ayrılmış olan her apartmanın otoparkını şimdi açtık. Hepsini aynı eğime getirdik. Otopark kapasitesi 3 misline çıktı. Kötü mü oldu? Bunlar çok basit dokunuşlar” dedi.

ATSO’YA ÇAĞRI

Başkan Türel, ATSO’ya önemli bir çağrıda da bulundu: “İşte size somut proje. Bunu dünyada bütün ticaret ve sanayi odaları yapıyor. Gelin siz yapın. 4 tane otobüs bulalım. Ticaret Odası bulsun, bunlar 25 milyonluk bütçe ile çok rahat yapılabilecek işler. Bunları sight-seen denilen günlük gezi turları halinde düzenleyelim. Ticaret Odası bunu hemen yapabilir. Çok büyük paralar değil. Avrupa’da gördüğünüz şehir turları otobüslerini Ticaret Odası gelsin, işletsin. Biz de UKOME’den kararını alalım. Ticaret Odası’nın da Antalya’da turizme yönelik somut bir proje yapacağını ortaya koymuş olalım. Olmaması için hiçbir sebep yok. Bu küçük adımları büyütelim. Antalya Büyükşehir Belediyesi bu küçük adımlarla nerelere geldi. Bir dönem haciz gelen bir belediyeyi nasıl bir belediye haline getirdik. Haciz sürekli kapımızdaydı. Ben o zaman Ankara’da milletvekiliydim, sokakta elinde süpürgesiyle temizlik yapan vatandaş 6 aydır maaş alamadığını söylüyordu. İçim paralanıyordu. Elimden bir şey gelmiyordu. Maaş ödemeyi bırakın, kapısından haciz eksik olmayan bir belediyeydi. Enkaz edebiyatı bize yakışmaz ama nereden nereye geldiğimizi görmemiz lazım.”

‘KATILIMCI YÖNETİM ANLAYIŞIYLA ÇALIŞIYORUZ’

Başkan Türel, turizmcilerin, meslek odalarının ve STK’ların işbirliğiyle, katılımcı bir yönetim anlayışıyla çalıştıklarını kaydederek, “Bu projeler Menderes Türel projeleri falan değildir.  Hepimizin projesidir. Hep birlikte yapacağız. STK’larla işbirliğiyse en güzel örneklerini gösteriyoruz. Konyaaltı projesinde Mimarlar Odası’yla, turizmde tanıtım için turizmcilerle, Boğaçayı projesinde İnşaat Mühendisleri Odası’yla müthiş işbirliğimiz var. Artık halkın kanaatini soran katılımcı yönetim anlayışımız var. Kruvaziyer liman, film stüdyoları projemiz. Amerika’dan Ortadoğu’ya kadar dünyanın en önemli firmalarına gittik görüştük, görüşüyoruz da. Antalya için çalışıyoruz. Bazı arkadaşlarıma her ne kadar projelerimizi anlatamasak da millet her şeyi çok iyi görüyor” diye konuştu.

‘LARA’DAN KONYAALTI’NA YERALTI METROSU’

Yeni Ulaşım Master Planı ile ilgili de detayları açıklayan Başkan Türel, “Bizden önceki dönemde ulaşım master planı yapıldı. ‘Lastik tekerlek Antalya'ya fazla bile gelirmiş öyle devam edin’ diyor. ‘Lastik tekerlek Antalya'ya fazla bile’ diyen zihniyet beni ilk dönemde raylı sistem yaparken, ‘Neden metro yapmadın?’ diye eleştirdi. Bırak cadde tramvayını, ‘Lastik tekerlek bile fazla’ dediler. Şimdi hem köprülü kavşak hem tramvay yapıyorum. Ulaştırma Bakanlığı'ndan ön izin aldıktan sonra kamuoyunun tartışmasına açacağız. Sistem gereği böyle olması gerekir. Yeni Ulaşım Master planımızda Ulaştırma Bakanlığı kabul ederse metroyla tanışacağız. Lara’dan Konyaaltı’na yeraltı metrosu olabilir” dedi.

‘YIKILAN BİNALAR YERİNE MEYDANLAR, YEŞİL ALANLAR YAPTIK’

Antalya kent merkezinde yıkılan eski binaların yerine yapılan park ve düzenlemeleri de anlatan Türel, “Antalya'da Hükümet Konağı’nı kim yıktı? Hızır Reis Ortaokulu, Kız Meslek Lisesi’ni kim yıktı? Sağlık Meslek Yüksekokulu’nu kim yıktı? Bunların yerine yeşil alanı kim yaptı? Menderes yaptı. Altına otopark, üstüne meydanlar, yeşil alanlar yaptık. Şimdi Doğu Garajı bitiyor. 2004'te başlattığımız değişim birkaç sene sonra tamamlanacak. 2009’da ara vermeseydik bunların hepsi çoktan bitmiş olacaktı” dedi.

‘ANTALYA ARAÇ SAHİPLİĞİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ’

Antalya’da kişi başına düşen araç sayısının artış hızına da dikkat çeken Başkan Menderes Türel, “Antalya'da işler iyi gidiyor diyoruz, kaç araba satıldı Türkiye'de bunu söyledik. Antalya Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehri. Antalya araç sahipliği konusunda Türkiye birincisi. Bin kişiden 204 kişi Antalya’da araç sahibi. Türkiye ortalaması 134. İstanbul, Ankara ve İzmir’den de fazla Antalya. En çok araba Antalya’da. 2013 senesinde Antalya merkezde toplam araç 150 bin, 2015’te 270 bin. 2030’da 650-700 bin arasında Antalya’da araç sayısı olacak. Bu ateşe kar dayanmaz. Ne kadar yol ne kadar kavşak yaparsanız yapın hepsi geçici bir rahatlık sağlar. Toplu ulaşımı kuvvetlendirmeliyiz. Artık şehir içine son otoparkları yapıyoruz. Bundan sonra raylı sistem depolama alanlarına yapacağız. İnsanlar gelecekler araçlarını orada bırakıp toplu ulaşıma geçecekler. Gidecek ne yol ne de geçecek araba kalmayacak. Bu mecburi Allah ömür verirse Menderes Türel söylemişti dersiniz. Hatları yavaş yavaş yenilemeye başladık. Bir duraktan 80 tane hattımız var, 50 hat geçiyor. Eski sitemde havuz olmadığı için ona da şirin gözükmek buna da şirin gözükmek için herkese hat dağıtılmış. Dünyanın hiçbir yerinde raylı sistemin yanında lastik tekerlekli otobüs, minibüs gitmez. Yanında raylı sistem giderken ne gerek var ona. Şimdi bunları azaltmaya başladık. Döşemealtı’ndaki vatandaş ne diyor, ‘Başkanım ben eskiden Özdilek’e gidiyordum. Şimdi artık Tıp Fakültesi’ne gidiyorum ne olacak?’ Valla ablacım artık raylı sistemin yanından, artık otobüs gitmeyecek sen otogarda araç değiştireceksin, bineceksin tramvaya 1 lira ekstrası. Artık Özdilek’e tramvayla devam edeceksin. Çünkü raylı sistemin olduğu hatta girecek otobüs raylı sistemin yanından tıpış tıpış yanında gitmeyecek. Tabii ki ihtiyaçlarımızı değiştirirken biz de yatırımlarımıza devam edeceğiz. Kazanan da olacak kaybeden de ama şehir kazanırsa uzun dönemde herkes kazanacak” dedi.

Başkan Türel, konuşmasının ardından ATSO üyelerinin sorularını yanıtladı. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile ATSO Meslek Komite üyeleri oluşturulan komisyonlarda toplantılar yaparak Antalya için yapılacak çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türel:, Umudunu, Kaybeden, Geleceğini, Kaybeder,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Durali Kolpak Hakkında FETÖ İddaası
Alanya Toptancı Hal İnşaatı Hızla Yükseliyor
Türkiye’nin En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Antalya’ya İyi Geldi
Mahmutlar Hizmet Binası Tamamlandı
‘Engelli Mola Evleri’ İçin Protokol İmzalandı
Finike Günçalı (Ernez) Ve Kaş Doğantaş Grup Yolları Yapılıyor
Döşemealtı Akkoç Mahallesi Yolu Genişliyor
Beyrebucak Camisi’ne Büyükşehir Eli Değdi
Otogar Alanı 5 Haziran’da İhale İle Satışa Çıkarılıyor
Bizimköy Terfi Merkezi Tamamlandı
Güçlüköy ve Bademli’ye kanalizasyon geliyor
Hayır Kampanyası Yapan Avrupa’ya Tepki
Başkan Türel’den Partilere Ziyaret
Asfaltsız Mahalle Kalmıyor
Afet Yönetiminde Japonya İle İşbirliği
“Alanya Trafiği Rahatlayacak”
Manavgat Malzeme Deposu Tamamlandı
Ak Köprü 17 Mart’ta Açılıyor
Susuz Mahalle Kalmıyor
Büyükşehir’den Türkiye’de Bir İlk Daha
Serik Yolları Sıcak Asfaltla Buluşuyor
Bu Yaz Rahat Edeceğiz
Ovacık Yaylasında Asfalt Hazırlığı
Antalya’nın Fethinin 810. Yıldönümü Programı
Antalya Hipodromuna Kavuşuyor
Makine İkmal Binası İnşaatı Tamamlandı
Yağmur Suyu Çalışmalarında Sona Gelindi
Serik Yolları Modernleşiyor
Yıllanmış Sorun Çözüldü
Adrasan’a Kesintisiz İçme Suyu
Verilen Sözler Tutuluyor
Kemer-Beycik Yolu Yenileniyor
Yazın Sular Kesilmeyecek
İlçelere Hızlı Hizmet İçin Dev Depolar
50 Yıllık İçme Suyu Hatları Yenileniyor
Akdeniz TV ve Ali Buldu Bilmecesi
Büyükşehir Belediyesi 21 Arsasını Satıyor
‘Gençlik Meclisi’ Kuruldu
“Dönüşüm Sorunsuz Tamamlandı”
“Antalyalıların Ayağı Yerden Kesilecek”
Şarampol’de Çalışmalar Son Sürat
AB Destekli Gönüllü İtfaiyecilik Projesi Başlıyor
Manavgat Alt Yapısına 192 Milyon Harcandı
Demre’nin Çehresi Değişecek
Muğla, Antalya’ya İyi Gelecek!
Döşemealtı, Antalya'nın Yıldızı Olacak!
“Cumhurbaşkanlığı Sistemi” Antalya’da Konuşuldu
Manavgat’ın Kalbi Türkbeleni’nde Atacak
İhtiyaç Olduğun Gençliğe Hitabe
Korkuteli’nde Asfalt Hazırlığı
“Projelerimiz Esnafı Canlandıracak”
Emine Nine Rahat Edecek
Cumhuriyet Meydanı Adına Yakışır Hale Geliyor
Yaylada Mahsur Kalan Çifti Ekipler Kurtardı
Büyükşehir'den Toplu Ulaşım Dönüşümü İçin Son Çağrı
Vali Karaloğlu’ndan Hayırlı Olsun Ziyareti
Düden Katlı Kavşak’ta Hummalı Çalışma
Alanya Bahara Hazırlanıyor
Alt Yapıya 52 Milyonluk Yatırım
Başkan Türel AGC Üyelerini Ağırladı
Büyükşehir’den Kar Seferberliği
Hava Kirliliğine Sıkı Denetim
Büyükşehir Kendi Mobilyasını Üretiyor
Finike’de Alt Yapı Seferberliği
Siirtlilerden Başkan Türel’e Ziyaret
Alanya Ulaşımına 56 Milyonluk Dev Yatırım
Müze Konseptli İlk Cadde İhaleye Çıkıyor
ASAT’tan 49 Milyonluk Yatırım
Büyükşehir’den 5 Yıldızlı Sosyal Tesis
Büyükşehir’den Sağlıksız Midye Yapanlara Operasyon
Akseki’de Karla Yoğun Mücadele
Antalya Büyükşehir Belediyesinden Şırnak’a Yardım Eli
Sporun Antalya’daki Merkezi ASFİM
Kaş’ta ASAT Farkı
Başkan Türel'den Yeni Yıl Mesajı
Büyükşehir’den Toplu Ulaşıma 50 Yeni Otobüs
Hafise Nine’nin Artık Sıcak Bir Yuvası Var
ASMEK 2’nci Dönem Kayıtları Başlıyor
Konyaaltı Projesi 19 Ocak’ta Yeniden İhaleye Çıkıyor
Ukrayna Büyükelçisi’nden Başkan Türel’e Ziyaret
Altın Nota Beste Yarışması Ödülleri Belli Oldu
Büyükşehir Belediyesi Denetimli Serbestlik Protokolü İmzaladı
‘Demokrasi’nin Zaferi’ Aksu’da Konuşuldu
Büyükşehir Bir Hayali Daha Gerçekleştiriyor
Vatandaş İstedi Büyükşehir Yapıyor
Büyükşehir Belediyesinden Toplu Ulaşım İle İlgili Basın Açıklaması
Antalya Siyasetinde Önemli Transfer
Başkan Türel’den Antalya Hakkında Önemli Açıklamalar
Antarktika’dan Yansımalar
Serik Kız Deresi’nde İkinci Etap Başladı
Türel’den Rus Başkonsolosa Taziye Ziyareti
Karın Kapattığı Yolları Büyükşehir Açıyor
Kaş Cemre’de Asfalt Çalışması
Başkan Türel’den 3 Ayrı Dilde Taziye Mesajı
Macbeth Mutfak’ta Aşt Sahnesi’nde
Muhtarlar Üçüncü Kez Buluşuyor
‘Buzul Kıta Antarktika' Deniz Biyoloji Müzesi’nde
Altınyaka’nın 20 Yıllık Su Sorunu Tarih Oldu
İşitme Engelli Çifte ASMEK Tercüman Oldu
Konyaaltı’nda Eskiyen Kaldırımlar Yenilendi
‘Evde Bakım Hizmetleri’ İle Ulaşılamayan Hasta Kalmıyor
Av. Cengizhan GÖKÖZ ile GÜNDEM
Antalya’da Evsizlere Büyükşehir Sahip Çıktı
Antalyalılar Dikkat Bu Caddeler Trafiğe Kapanıyor
Alanya’da Trafikte Tasarruf: ‘Yeşil Dalga’
Antalya’da Devam Eden FETÖ Soruşturmalarında Son Durum
‘Ak Köprü’ Tamam Sıra Bağlantı Yollarında
Muharrem İnce’den AK Parti’ye Sert Eleştiriler
Yeni Yıl Mesajını Sosyal Medyaya Gönder Büyükşehir, Billboardda Yayınlansın
Kadriye'de Son Teknoloji Terfi Merkezi
İşte Rakamlarla Yazılan Destan
KOBİ’ler İçin Nefes Kredisi Başvuruları Hayata Geçiyor
Engel Tanımayan Sporcular ASAT’ta Ağırlandı
Alanya’ya Dev Yatırımlar Sürecek
Ak Parti Antalya İl Yönetiminden Emniyet Teşkilatına Başsağlığı
Bakan Çavuşoğlu Ve AK Parti Antalya İl Başkanı Sümer, Ispartalı Şehit Polisin Cenaze Törenine Katıldı
Antalya’da Kanser Olan Koordinatöre, Personelinden Örnek Davranış
Alanya’ya Dev Yatırım
Türel, Sözünü Tuttu
Türel, ‘Turizm Konuşulacaksa Doğru Adres Antalya’
Antalya’da Suya Yüzde 10 Zam Yapıldı
Türel: “Başkanlık Sistemiyle Demokrasi Güçlenecek”
FETÖ Soruşturmalarında Antalya’da Son Durum, Valilik Açıklaması
Başkan Türel; “Antalya’yı Hep Birlikte Daha Güzel Daha Yeşil Bir Şehir Yapacağız”
CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara’dan Gündemi Sarsacak Açıklamalar
Antalya’da Kadıahmetoğulları’nın Sahibi FETÖ’den Tutuklandı
Türk Parlamenterler Birliği Antalya Şubesi Kuruluyor
Antalya’da 9 Aralık’ta Elektrik Kesintisi
Gaziler Mahallesi’ne Sıcak Asfalt
Mavi Ev Konuşmaları Başlıyor
Menderes Türel Şırnak’a Atandı
‘İş-Uğraş Atölyeleri’ Engelli Bireyleri Topluma Kazandırıyor
Başkan Türel’den Kepez’e Yatırım Turu
Başkan Türel’den Alanya’ya Müjde
Türel: “Engelsiz Antalya İçin Çalışıyoruz”
Antalya Valisi Münir Karaloğlu’ndan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı
Kumluca’da 7 Mahalle Birbirine Bağlanıyor
Büyükşehirden Kamuoyuna Açıklama
Başkan Türel KONYSİAD Üyelerine Seslendi
Büyükşehir Belediyesi 3 Arsasını Satıyor
Antalya Büyükşehir’e Birincilik Ödülü
Ak Kadınlardan “Şiddetin Her türlüsüne Karşıyız” Semineri
Gazipaşa Ulaşımında Yeni Dönem
Başkan Türel Projeleri İnceledi
Ali Tüzün’den Menderes Türel’e Veryansın
AK Parti Antalya İl Başkanlığından CHP Antalya Milletvekiline Kınama
Vali Karaloğlu Başkanlığında Antalya OSB Müteşebbis Heyeti Toplantısı
Büyükşehir’den Şeffaf Belediyeciliğe En Güzel Örnek
Portekiz Büyükelçisi’nden Başkan Türel’e Ziyaret
ASAT Antalya’yı Kanalizasyon Ağı İle Ördü
Gönülleri Fethet Derneği’nden Karaçay’a Teşekkür
Antalya’ya Bu Akşamdan İtibaren Kuvvetli Yağış Uyarısı
Tonguç Caddesi’nde Mutlu Sona Doğru
Akçatı’ya Emisyonlu Asfalt
Alanya, Manavgat Ve Serik’te İlan Reklam Vergileri Yüzde 10 Düşürüldü
Büyükşehir’den “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” Paneli
Büyükşehir Belediyesi Esnaf Çalıştayı Düzenledi
Antalya İçin Yeni Bir Tanıtım Atağı
Başkan Türel Öğretmenlerle Buluştu
Türel Alanya Toptancı Hal Tartışmalarına Son Noktayı Koydu: İSTEYEN GELSİN İSTEMEYEN GELMESİN"
Borç Yapılandırmasında Son Gün
Kumluca’ya Yeni Oyun Parkı Ve Spor Alanı
Antalya Cumhuriyet Meydanı Güzelleşecek
Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’dan Öğretmenler Günü Mesajı
Ak Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal’dan Öğretmenler Günü Mesajı
Başkan Türel’den Öğretmenler Günü Mesajı
ATSO Başkanının Konyaaltı Sahil Projesi Önerisine Türel’den Yanıt
Alanya Hal Projesi Büyüyecek
Antalya’da Yeni Bir Elektrik Kesintisi Uyarısı
Antalya Valiliğinden Öğretmenler Günü Mesajı
ASAT güreşçisinin büyük başarısı
Kaldırımda Ölüme Davet
Büyükşehir’in 2017 Bütçesi Belli Oldu
Demokrasi Mücadelesi İbradı’da Konuşuldu
Başkan Türel Konyaaltı Sahiline Yönelik Eleştirilere Yanıt Verdi
CHP’li Meclis Üyesi Songül Başkaya; Tecavüz Bir Suçtur! Cezasız Kalamaz!
Döşemealtı Yağca’da Sıcak Asfalt Çalışması
Yücel Tuzcuoğlu’nun Ümit Uysal Ve Mustafa Gül Hakkında ki Çarpıcı Açıklamaları
Konyaaltı Sahil İhalesi İptal Oldu
Başkan Türel: “Her Türlü Fikir Ve Öneriye Açığız”
Büyükşehir Belediyesinden Ulaşımla İlgili Basın Açıklaması
Büyükşehir Belediyesi Çöpten Elektrik Üretimine Başlıyor
Akseki’ye 28 Kilometrelik Kanalizasyon
Şarampol Caddesi’nde Kentsel Tasarım Çalışmaları Başladı
Konyaaltı Projesi İhaleye Çıkıyor
İşte Yeni Anayasa Ve Başkanlık Sisteminin Tam Metni
Ölüme Terk Edilen Köpeklere Yine Büyükşehir Belediyesi Sahip Çıktı
Antalya’da Şehit Olan Askere Tören Düzenlendi
Expo Çalışanlarından İkramiye İsyanı
Antalya’da Jandarmaya Saldırı: 1 Şehit
Alanya Ve Gündoğmuş Birbirine Bağlanıyor
Büyükşehir Belediyesi Hobi Bahçesi Projesi Çalışmaları Başladı
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’ Den Antalya’da Planlı Elektrik Kesintisi Uyarısı
Menderes Türel Başkanlar Birliği Toplantısına Katıldı
Türel: “1 Milyara Yakın Olan Yatırım Bütçesini İki Katına Çıkaracağız”
Türel Ailesini Duygulandıran Açılış
Expo Çalışanları Maaşlarını Alamadıkları İçin Eylem Yaptı
TÜROFED Başkanı Osman Ayık’ın Acı Günü
Antalya Valiliğinden FETÖ Operasyonları İle İlgili Son Durum Açıklaması
Antalya’da PKK’ya Yönelik Operasyonda Gözaltına Alınan 25 Kişi Adliyeye Sevk Edildi
Büyükşehir Belediyesinden Toplu Ulaşımla İlgili Önemli Açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yarın Antalya’ya Geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk’ü Anma Töreninde Konuştu
Başkan Türel Kadın Ve Demokrasi Vakfı Öğrencileri İle Buluştu
Manavgat Esnaf Temsilcileri TBMM’de
Büyükşehrin Hizmeti Engelleri Kaldırıyor
Kumluca Dereköy Yolu Asfalta Çalışmaları Başladı
Başkan Türel'in 10 Kasım Mesajı
ATAMIZI ÖZLEMLE ANIYORUZ
Songül Başkaya İle Çevre Duyarlılığı
Büyükşehir Yeni Binasına Taşınıyor
Sinekle Mücadele Hız Kesmiyor
Büyükşehir’den Hava Kirliliği Denetimi
Belediye Başkanlarına Yurtdışına Çıkış Yasağı
Yeni Türkiye Buluşmaları Konferanslar Dizisi Sürüyor
Antalya Toptancı Hal’inde Yeni Sezon Dualarla Açıldı
Antalya’da Toplu Ulaşımda Esnafa Ek Süre Verildi
Başkan Türel Muhtarlara Projeleri Anlattı
Büyükköy Mahallesine Sıcak Asfalt
Antalya’ya , Dünya Ve Avrupa Yüzme Şampiyonaları İçin Olimpik Yüzme Havuzu
Büyükşehir Alanya’da Kendi Çiçeğini Kendi Üretiyor
Kavakköy’ün içme suyu sorunu çözülüyor
Büyükşehir Belediyesi 4 İlçede 9 Arsasını Satıyor
“15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Sergisi” Açıldı
Elmalı Kuzuköy-İmircik Yolu Asfalta Hazırlanıyor
Alanya Çiçek Açacak, 200 Bin Çiçek
Antalya’da Su Kesintisi, ASAT Genel Müdürlüğünden Bilgilendirme
Eski Antalya İl Emniyet Müdürü Hakkında Yakalama Kararı Çıktı
Almanya’da Yaşayan Türkler Antalyalı Engellileri Unutmadı
Bakan Eroğlu’ndan Boğaçayı’na Tam Destek
Büyükşehirden Kırcami Açıklaması
Korkuteli Çomaklı Yolu Yenileniyor
ATSO otoparkında LPG’li araç patladı, çok sayıda kişi yaralandı
Türel’den Ak Köprü’ye İnceleme
Alanya’ya 2.5 Yılda 200 Milyon Liralık Yatırım
Antalya Büyükşehir Belediyesinden Midibüslerle İlgili Flaş Açıklama
Eski Başkan Mustafa Gönenç’ten Antalya’daki Minibüs Krizi Hakkında Çarpıcı Açıklamalar
Alanya’ya Otomasyonlu Sulama
Yeni Otogar İnşaatı 2017’de Başlıyor
Menderes Türel’den UKOME kararı hakkında açıklama
2 milyon aday için son hafta
ABD'de bin dolarlık paskalya yumurtası
Çalışma Meclisi 9 yıl aradan sonra toplanıyor
12 bin Müslüman evlerinden oldu
Hükümet gereğini yapar
Yüreklerdeki öfke ve kin ateşini de söndürmeliyiz
Er Sevag'ın ölümünde karar çıktı
Ulusal Gazeteler
En Son Eklenenler
BAL MUMU MÜZESİ SİZE ZAMANDA YOLCULUK YAPTIRIYOR.
BÖCEK BU SORULARA CEVAP VEREBİLECEK Mİ?
Çavuşoğlu ve Sayın Soylu'ya şirinlik yapma adına ister istemez takla atmaya başladınız
DOĞRUYOL PARTİSİ YENİ LOGOSU İLE MEYDANLARA İNMEYE HAZIRLANIYOR..
AKP iktidarının yoğun baskıları sonucu YSK eliyle yapılan bir darbeyle, 31 Mart seçimlerinin yenilenmesi kararı çıkmıştı.
Bundan tam yüz yıl önce başlamıştı sarı saçlı mavi gözlü adamın hayali ,
KURTULUŞUMUZUN 100. YILI KUTLU OLSUN. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !
MİLLETİMİZİN 14 MAYIS DEMOKRASİ BAYRAMINI VE ÇİFTÇİ KUTLUYORUZ.
AF TEKLİFİ ADALET KOMİSYONU'NA GÖNDERİLDİ.
Doğruyol partisi Antalya il Başkanlığı 23 nisan Egemenlik ve çocuk bayramında
Antalya elazığlılar Derneği yeni Başkanını seçti.
Türkiyenin önde gelen ilaç sektörü firması TK İlaç
Antalya’da çoban ateşi...
Semih ESEN ,KARA BULUT ve ÇAKMAKLAR ailesi ile kahvaltıda bir araya geldi.
Kırcamili komşularımızın tapularını bir an önce vermeye davet ediyoruz.
HALK BANKASINDAN UCUZ DOLAR ALIMINA AÇIKLAMA..
Ümit UYSALA Rusya dan Sertifika Turizm Geliştirme Komitesi(World Lıst Tourıst Attractıon)
Bayram Tatili 9 gün ..
maliye ve hazine bakanlığı son gün 27 ağustos..
BU KAZA DEĞİL !!! 10 ÖLÜ 73 YARALI
Adaletin siyasallaştığı bir ortamda haksız yere yapılan bu gözaltıları
muharrem İNCE CHP de olağan üstü kurultay istedi.
Memur ve emeklinin Temmuz 2018 zam oranı belli oldu.
PATATES SOĞAN 5 LİRA BÖYLE GİDERSE YAKINDA AÇ KALACAĞIZ...
İYİ PARTİ KURULDU TÜRKİYE'DE TAŞLAR YERİNDEN OYNADI.
CHP ANTALYA 3.SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI RAFET ZEYBEK
Özgür KARAGÖZ,ün iftar yemegine katılım büyük oldu.
Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a Man Adaları Belgeleriyle İlgili Tazminat Ödeyecek
DOLAR UÇUŞA GEÇTİ...
YENİ BAŞKAN YENİ YÖNETİMİ İLE İLK TOPLANTISINI YAPTI.
ANTALYA YENİ YAPI DENETİMLER BİRLİĞİ BAŞKANINI SEÇTİ.
Milli eğitim Bakanlığı ve tarım bakanlığı göstermelik...
ÇİĞ KÖFTEYİ DAHA ÇOK KADINLAR TERCİH EDİYOR
KONYAALTI SAHİLİ İHALEYE ÇIKIYOR.
TAKSİTLİ EV ALIMLARINA DİKKAT
Kara Kuvvetleri Kom. Uzman Erbaş Alım İlanı 2018
Kimler Başvurabilir, Başvuru Koşulları Nelerdir?
Ak Parti Antalya İl Başkan Adayı Av. İbrahim Ethem Taş oldu.
DOĞRU YOL PARTİSİ İzmir de Aygül HORASAN,a Emanet
Meslaktaşımız ve büyüğümüz Haluk ÜNCEL abimizi kaybettik.
Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz.
DİKKAT BU FİRMALAR SAHTE ZEYTİNYAĞI SATIYOR..
VALİLİK SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ İDDİASI...
Vatandaşa uyarı !!!
Manavgat'ta evinin önündeki kaldırım sökülen vatandaş, koyduğu tabela ile işin muhatabını arıyor.
TERÖR ÖRGÜTLERİ YARDIM FONLARINA SIZMIŞ OLABİLİR
Durali Kolpak Hakkında FETÖ İddaası
Türkiye'de ilk: Bitcoin gasp operasyonu!
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlığı'na Menderes Türel seçildi.
Makro, konkordato talebinde bulundu
Menderes Türel: İstifa etmem için Erdoğan'ın iması bile yeter
Saatler son dakika ileri mi geri mi alındı? Türkiye şu an saat kaç? Telefon saat ayarı
Aşık Veysel'in 123.yaş gününde, Google'dan sürpriz tema!
son dakika Melih Gökçek istifa tarihini verdi
Son dakika... Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti
Aytun Çıray twitter son dakika istifa açıklaması!
YGS LYS yerine gelen YKS 2017 ne zaman?
Osman Kavala kimdir nereli neden sorgulanıyor
Sümerlerden çalmadı valla da billa da uzaylılardan elde ettik.
Çakarlı araçların geçiş üstünlükleri iptal edildi.
Tek isteği anne olmaktı
Dolar euro satış kuru kaç TL? 16 Ekim Kapalıçarşı Altın fiyatları çeyrek ne kadar?
Taşeron işçi son dakika haberleri
Asgari Ücrete vergi düşüşü mü geliyor?
Abdullah Öcalan öldü mü?
Ankara'da bir otelde vedalaştı. Masalarda veda konuşmaları yapıldığı bildirildi.
Yerleri Değişen 287 yargı mensubu ve görevleri
Motorlu Taşıt Vergi zammı 2018 belli oldu!
Savcıyı Vuran Polis Memuru ve Eşi Tutuklandı!
Antalya'da Cumhuriyet Savcısına silahlı saldırı.
Bu iş yerleri eleman arıyor! Tam 142 bin kişi İŞ KUR'da!
Melih Gökçek son dakika haberleri! Melih Gökçek istifa edecek mi?
Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik
İŞTE OPERASYON YAPILAN İL VE İLÇE BELEDİYELER.
Mahalle muhtarı, arkadaşını tabancayla öldürdü
Tütüncü kreşte aşure dağıttı
Kepezliler yaz-kış yüzebilecek
Kepez’le Serik karşılaşıyor
Özel çocuklara forma
Muratpaşa’dan kantin denetimi
Yaşlı Evlerinde yeni dönem başladı
Ebru Türel Gençlik Meclisi’ne konuk oldu
Yalçı yolu önce genişletildi sonra asfaltlandı
Ebru Türel’den Mavi Ev’e ziyaret
Akp’de Kongreler Ertelendi
Miniklerden sevimli dostlara ziyaret
Başkan Türel’den personeline aşure ikramı
Türel: “30 bin kişilik Antalya Cami inşaatı başladı”
Çıralı yolunda konforlu ulaşım
Başkan Böcek, Muharrem ayında lokma dağıttı
Başkan Böcek’ten minik öğrencilere ziyaret
Başkan Böcek; ‘Rehabilitasyon merkezimiz örnek gösteriliyor’
AKBEM kurslarına yoğun ilgi
Side Antik Tiyatrosu’nda müzik dinletisi
Büyükşehir Belediyesi Alanya’ya 30 dönümlük park yapacak
ABD'de konsere silahlı saldırı!
3’üncü etap raylı sisteme Başbakan onayı
Hız ve aksiyon yarışı nefes kesti
Frida Kahlo’nun fotoğrafları ziyarete açıldı
ATSO Başkanı Çetin: "Orta gelir grubuna ek vergilerle daha fazla yüklenilmemeli."
50'ye yakın muhtar icraya verildi
Başbakan Yıldırım TEOG'un yerine getirilecek sistemi açıkladı
Kadınlar Plajı doldu taştı
ANTALYA FİLM FORUM’UN FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU
Kadın Çiftçiler Döşemealtı etabı yapıldı
Vatandaş Irak referandumu için ne diyor
Türel bisikletçilerle pedal çevirdi
Eski AKP’li, cumhurbaşkanlığına adaylığını açıkladı
CHP’nin İstanbul adayı belli oldu!
Referandum Zaferini İlan Eden Barzani'den Türkiye'ye Özel Teşekkür
Erdoğan'dan Kuzey Irak'a: Senin bağımsızlığını kim kabul edecek?
Meksika Sineması Antalya’da
Bağdat yönetiminden referandum kararı
Türel: ‘Turistler Ulu Cami’yi görmek için sıraya girecek’
Serik Kongre ve Kültür Merkezi Projesi hazır
KARARNAME İLE SEÇİM ERTELENDİ.
Erdoğan - Trump görüşmesi: "Ülkelerimiz hiç olmadığı kadar yakın"
İlaçlama personeline eğlenceli eğitim
Büyükşehir’den Antalya tarihine büyük katkı
Esnaftan Türel’e teşekkür plaketi
Engelli Mola Evleri hayata geçiyor
Sedir Mahallesi Spor Kompleksi temeli 22 Eylül’de atılıyor
Kadın Çiftçiler Manavgat etabı yapıldı
Spora Duş etkisi yapan iş adamı Cem BAŞARAN
ULUSLARARASI BARIŞ FEDERASYONU GENEL SEKRETERİ
Gloria Hotels &Resorts Otele yıldız yağıyor.
NİCE BAYRAMLARDA BULUŞMAK ÜZERE İYİ BAYRAMLAR
BÜYÜK ZAFERİN 95.YILI KUTLU OLSUN
Taşeron işçi haberlerinde en son durum nedir?
Kaptan hatası ARAMA 1’de büyük hasar açtı
Mavi Ev’e büyük ödül
Başkan Türel 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı
Antalya Film Festivali’nin ikinci tanıtım toplantısı İstanbul’da yapıldı
Antalya Film Festivali’nde tek yarışma düzenlenecek
Kızıltoprak Sağlık Merkezi’nde sona doğru
Korkuteli’de grup yolları asfaltlandı
Engelliler artık denize uzaktan bakmayacak
Manavgat Ulukapı’ya kaymak gibi yol
Kaleiçi’nde büyük değişim
Mahmutseydi’de sıcak asfalt sevinci
Antalya demokrasi ve milli birlik için tek vücut oldu
Antalya’da on binler demokrasi nöbetinde buluştu
15 Temmuz şehitlerinin ismi hatıra ormanıyla yaşatılıyor
Tünektepe Projesi’ne Meclis’ten onay
Varna Belediye Başkanı’ndan Başkan Türel’e ziyaret
15 Temmuz ihanetini unutmayacağız..
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI
Temmuz ayı devam meclisi toplantısı internet sitemizden ve akıllı telefonlardan 14:30 'da canlı yayında
Başkan Türel Mehmet’e verdiği sözü tuttu
Aslan ve Papağan balıkları Deniz Biyolojisi Müzesi’nde
Başkan Türel muhtarları dinledi
Büyükşehir Belediyesi ilçelere modern mezbahalar yapıyor
Korkuteli’nde susuz mahalle kalmıyor
Büyükşehir Belediyesi ilçelere modern mezbahalar yapıyor
Turizme can suyu
Büyükşehir’den engellilere ücretsiz yaz okulu
Hacıveliler yolu sıcak asfaltla buluşuyor
Gümüşkavak yolu asfaltlanıyor
15 Temmuz etkinlikleri İHA fotoğraf sergisi ile başladı
Temmuz ayı meclisi toplantısı internet sitemizden ve akıllı telefonlardan 14:00 'da canlı yayında
ULUSLARARASI BARIŞ VE DOSTLUK FEDERASYONU GENEL BAŞKANI Av.Mehmet ALİ CANLI
ULUSLARARASI BARIŞ VE DOSTLUK FEDERASYONU
15 Temmuz gecesi Türk gençliği çok büyük bir direniş gösterdi.
Başkan Türel: “Şırnak’ta bulunmamız önemli bir işaret fişeğidir”
Ortaköy ve Karacaören asfalta kavuşuyor
Korkuteli’nde 2 bin dönüm arazi su ile buluşuyor
DYP Genel Başkanı Adalet Yürüyüşüne Katıldı...
Güçlüköy’e ‘Köy Konağı’
ASAT’ın yağmur suyu seferberliği sürüyor
Hobi Bahçeleri’nde sona doğru
Gedevet Yayla yoluna sıcak asfalt
Büyükşehir’den okullara spor malzemesi yardımı
Cevdet Dönmez Adalet Yürüyüşünde...
Alanya 26 Saattir Alevlere Teslim
Büyükşehir’den minik Eylül’e destek
Büyükşehirden engelsiz hizmet
ASAT Gazipaşa’ya iyi geldi
Finike’de sinekle mücadele sürüyor
Feyzioğlu, Akşener'in partisinde yer alacak mı??
TSK Türkiye son dakika Afrin operasyonu..
Başkan Türel Finike Festivali’nde
Serik ve Gazipaşa’da asfalt çalışması
Spor ve sanat etkinlikleri ‘Engelli Yaz Okulu’nda
Memur maaşları Temmuz 2017 kaç TL en düşük memur maaşı ne kadar zam oranları
2. ULUSLARARASI YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONASI ANTALYA DA YAPILDI...
Hüseyin dede çadırda yaşamaktan kurtuldu
Düden Katlı Kavşak çalışmaları hızla ilerliyor
Berkay’dan muhteşem konser
AK Parti Milletvekilline suikast hazırlığında olan 4 PKK'lı terörist yakalandı..
Yaz Spor Okulları” 31 branşta açılıyor.
Rusya: ABD, kimyasal saldırı mesajları kullanarak Suriye'ye askeri saldırı için zemin hazırlıyor
DENİZ KARATAŞ,IN BAYRAM MESAJI
Büyükşehir Belediyesi 3 akaryakıt istasyonunu satıyor...
MENDERES TÜREL ,İN BAYRAM MESAJI
Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
ZULÜME BASKIYA ARTIK YETER !
Büyükşehir’den şeker gibi bayram
Tünektepe yeni sezona hazır
Finike’ye 172 milyonluk yatırım
Korkuteli alt yapısına 3 yılda 75 milyonluk yatırım
Oba Tosmur Sahil Yolu ilgi odağı oldu
Ramazan etkinliklerinde aşıklar atıştı
Bu Akşam Kadir Gecesi
Beykonak Sahil Projesi Kumluca’ya çok yakışacak
Türel: “Hizmet açığını kapattık vizyon projelere başladık”
Türel Gönül Aldı
Ramazan Şenliklerinde Karadeniz Fırtınası
AB Destekli Gönüllü İtfaiyeler Yetişecek
Kumluca’nın Hayalleri Gerçek Oluyor
Antalya’nın Çöpü Elektriğe Dönüşüyor
30 Bin Yabancı Aboneye Ulaştık..
Son dakika: Ankara'da iş merkezinde patlama
Katar krizinin merkezinde rekabet yatıyor
Kaçaklar Gaybubet evlerinde saklanıyor
Alanya’ya 600 milyonluk yatırım
AKBEM yaz dönemi kayıtları başladı
Tarihi eserler gün yüzüne çıkacak
Eğitim gerçekten sadece eğitimcilerin işi midir?”
Kanada Büyükelçisi Cooter’dan Başkan Vekili Afşar’a ziyaret
Miami ile kardeş olduk
KONYAALTI EKREM COŞKUN DÖNER RAMAZANDA COŞTUU
ASMEK Sergisi Büyüledi
Okullar Ligi Sona Erdi
Alanya Toptancı Hal İnşaatı Hızla Yükseliyor
Türkiye’nin En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Antalya’ya İyi Geldi
Özel Çocukların Özel Anneleri Anlatıyor
Mahmutlar Hizmet Binası Tamamlandı
‘Engelli Mola Evleri’ İçin Protokol İmzalandı
Finike Günçalı (Ernez) Ve Kaş Doğantaş Grup Yolları Yapılıyor
Rhodiapolis’de Çoksesli Koro
Özel Çocuklardan Bahar Partisi
ASMEK Sergisi Sizleri Bekliyor
Kadınlar Kamera Arkasına Geçti
Döşemealtı Akkoç Mahallesi Yolu Genişliyor
Büyükşehir’den Bahar Konseri
Beyrebucak Camisi’ne Büyükşehir Eli Değdi
Otogar Alanı 5 Haziran’da İhale İle Satışa Çıkarılıyor
ENFEST Coşkusu Serik’te Yaşandı
Bizimköy Terfi Merkezi Tamamlandı
Güçlüköy ve Bademli’ye kanalizasyon geliyor
‘Maddeye Bağlanma Spora Bağlan’
Chp’de Büyük Kavga
Antalya'da Toplu Taşımaya Zam
Alanya’da Hasta Yakınları İçin Otel Konforunda Tesis İnşa Edecek
Serik Pınarcık Yolu Yenileniyor
Belgrad Nerede?
Antalya Bilim Festivali 26-29 Nisan
Kumluca’da Türkü Rüzgarı
Oba’nın Kanalizasyon Sorunu Çözülüyor
Kumluca’da İhtiyaç Sahiplerine ‘Sosyal Kart’ Dağıtıldı
Türkiye’nin En Büyük Kent Müzesi İhaleye Çıkıyor
Güreşçiler Yeni Sezonda Fırtına Gibi Esecek
Antalya'lılar Dikkat
2017 Yılı 2. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
Neşet Ertaş Türküleriyle Anıldı
Başkan Türel’den Antalyaspor Taraftarlarına Ziyaret
Boğaçayı Başladı
Antalya’da Karadeniz Fırtınası
ASAT Manavgat’a Son Sürat
Huysuz Alanya’yı Kahkahaya Boğdu
Büyükşehir’den Çomaklı’ya Sıcak Asfalt
4 Yıl Önce 50 Milyon Lira Olan Yatırım, 733 Milyon Liraya Fırladı
Hayır Kampanyası Yapan Avrupa’ya Tepki
Başkan Türel’den Partilere Ziyaret
Asfaltsız Mahalle Kalmıyor
Afet Yönetiminde Japonya İle İşbirliği
Kültür Konserleri İlçe Turnesinde
Sualtının Büyülü Dünyasına Merhaba
Kütüphane Haftası Dolu Dolu Kutlandı
Antalya EXPO Fuarından görüntüler
"Olmadı Bakanım, Olmadı!"
Hüseyin Baraner, 2017 Turizmi İçin Ne Dedi?
“Alanya Trafiği Rahatlayacak”
Manavgat Malzeme Deposu Tamamlandı
Ak Köprü 17 Mart’ta Açılıyor
ASMEK’ten KOSGEB Kursu
Erzurum Türküleri Mest Etti
Yaralı Hayvanlara Ambulansla Müdahale
Susuz Mahalle Kalmıyor
Büyükşehir’den Türkiye’de Bir İlk Daha
Serik Yolları Sıcak Asfaltla Buluşuyor
Milli Tekvandocunun Nikahını Başkan Türel Kıydı
ASMEK Eğitimde Fark Yaratıyor
Bu Yaz Rahat Edeceğiz
Ovacık Yaylasında Asfalt Hazırlığı
Antalya’nın Fethinin 810. Yıldönümü Programı
Antalya'da Planlı Elektrik Kesintisi
BANİO Yönetim Kurulu Üyesi FETÖ’den Tutuklandı
Raylı Sistem ve Kurvaziyer Liman’a İzin İçin Sıra YPK Onayında
Bakan Çavuşoğlu’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Türel’in Almanya Temasları Ses Getirdi
Başkan Türel, Antalya Havalimanı’ndaki Taksici Esnafını Ziyaret Etti
Antalya 3’üncü Kez MIPIM’e Katılıyor
BAKA Yönetim Kurulu Şubat Ayı Olağan Toplantısı Isparta’da Yapıldı
Üşümesin Ayaklar
Antalya Hipodromuna Kavuşuyor
Evliliğe İlk Adımda Destek Büyükşehir’den
Sağlıklı Bağırsaklar Depresyonu Önlüyor
Huzur Burada
Makine İkmal Binası İnşaatı Tamamlandı
Yağmur Suyu Çalışmalarında Sona Gelindi
Okumaya Engel Yok
Serik Yolları Modernleşiyor
‘El İşi’ Esnafı Yeni Sergi Alanında Mutlu
Yıllanmış Sorun Çözüldü
Adrasan’a Kesintisiz İçme Suyu
2 Yılda 10 Bin Dilenciye İşlem Yapıldı
Sinekle Larva Döneminde Mücadele
Verilen Sözler Tutuluyor
En Acı Gününüzde Yanınızda
Kemer-Beycik Yolu Yenileniyor
Yazın Sular Kesilmeyecek
İlçelere Hızlı Hizmet İçin Dev Depolar
50 Yıllık İçme Suyu Hatları Yenileniyor
İstanbul Oda Tiyatrosu Antalya’da Tiyatroseverlerle Buluşuyor
Akdeniz TV ve Ali Buldu Bilmecesi
Büyükşehir Belediyesi 21 Arsasını Satıyor
‘Gençlik Meclisi’ Kuruldu
“Dönüşüm Sorunsuz Tamamlandı”
“Antalyalıların Ayağı Yerden Kesilecek”
Şarampol’de Çalışmalar Son Sürat
AB Destekli Gönüllü İtfaiyecilik Projesi Başlıyor
Manavgat Alt Yapısına 192 Milyon Harcandı
ASFİM’e Rekor Başvuru
Demre’nin Çehresi Değişecek
Vizyon Projeler Mühendislere Anlatıldı
Oyun Parkı Sürprizi
Muğla, Antalya’ya İyi Gelecek!
Döşemealtı, Antalya'nın Yıldızı Olacak!
Özel Hastanede Vurgunun Belgesi!
“Suç İşlenmeden Önlenebilmeli”
Son Haber Film Tanıtımı
“Cumhurbaşkanlığı Sistemi” Antalya’da Konuşuldu
Manavgat’ın Kalbi Türkbeleni’nde Atacak
5 Yıldızlı Tatil Keyfi
İhtiyaç Olduğun Gençliğe Hitabe
Büyükşehir’in Sıcak Yuvasında Moral Buluyorlar
Korkuteli’nde Asfalt Hazırlığı
“Projelerimiz Esnafı Canlandıracak”
Barış Manço Nostaljisi
Okullar Ligi’nde İlk Yarı Sona Erdi
Çocuklar Zıp Zıp Park’a Koştu
Hangi Gazeteciye 1 Milyon TL’lik Dava Açıldı?
Özel Öğrencilerin Karne Sevinci
Emine Nine Rahat Edecek
Cumhuriyet Meydanı Adına Yakışır Hale Geliyor
Yaylada Mahsur Kalan Çifti Ekipler Kurtardı
Oyuncak Müzesi Barış Manço’yu Anıyor
Uğrak Kadınlar Plajı Yaza Açılacak
5 Yıldızlı Karne Hediyesi
Büyükşehir'den Toplu Ulaşım Dönüşümü İçin Son Çağrı
Vali Karaloğlu’ndan Hayırlı Olsun Ziyareti
Düden Katlı Kavşak’ta Hummalı Çalışma
Alanya Bahara Hazırlanıyor
Alt Yapıya 52 Milyonluk Yatırım
AŞT’den Sömestr Hediyesi
Ağrılı Öğrenciler Antalya’ya Hayran Kaldı
Ağrılı Öğrenciler Başkan Türel’in Konuğu Oldu
‘Herkes Elini Taşın Altına Koymalı’
Başkan Türel AGC Üyelerini Ağırladı
Büyükşehir’den 'Enerji Verimliliği' Semineri
Küçük Kalplerden Büyük Yardım
Büyükşehir’den Kar Seferberliği
Hava Kirliliğine Sıkı Denetim
Büyükşehir Kendi Mobilyasını Üretiyor
Kumlucalı Öğrencilere Spor Malzemesi Desteği
Finike’de Alt Yapı Seferberliği
Siirtlilerden Başkan Türel’e Ziyaret
AKP'ye Üye Oldu, CHP'ye Çaktı: “Nereye Gittikleri Belli Değil”
Alanya Ulaşımına 56 Milyonluk Dev Yatırım
Antalyaspor Tesisleri Düzenlenen Törenle Açıldı
Müze Konseptli İlk Cadde İhaleye Çıkıyor
ASAT’tan 49 Milyonluk Yatırım
Antalyaspor Tesisleri Antalyaspor’a Devredildi
AKBEM’de Piyano Ve Satranca Yoğun İlgi
Büyükşehir’den 5 Yıldızlı Sosyal Tesis
Büyükşehir’den Sağlıksız Midye Yapanlara Operasyon
Akseki’de Karla Yoğun Mücadele
Antalya Büyükşehir Belediyesinden Şırnak’a Yardım Eli
Sporun Antalya’daki Merkezi ASFİM
Kaş’ta ASAT Farkı
Başkan Türel'den Yeni Yıl Mesajı
Büyükşehir’den Toplu Ulaşıma 50 Yeni Otobüs
Hafise Nine’nin Artık Sıcak Bir Yuvası Var
ASMEK 2’nci Dönem Kayıtları Başlıyor
Konyaaltı Projesi 19 Ocak’ta Yeniden İhaleye Çıkıyor
Ukrayna Büyükelçisi’nden Başkan Türel’e Ziyaret
Altın Nota Beste Yarışması Ödülleri Belli Oldu
Büyükşehir Belediyesi Denetimli Serbestlik Protokolü İmzaladı
Büyükşehir’den Modern Sergi Alanı
‘Demokrasi’nin Zaferi’ Aksu’da Konuşuldu
Büyükşehir Bir Hayali Daha Gerçekleştiriyor
Vatandaş İstedi Büyükşehir Yapıyor
Çocuklar Büyükşehir’le Sağlıklı Gülüyor
Büyükşehir Belediyesinden Toplu Ulaşım İle İlgili Basın Açıklaması
Antalya Siyasetinde Önemli Transfer
Başkan Türel’den Antalya Hakkında Önemli Açıklamalar
Antarktika’dan Yansımalar
Serik Kız Deresi’nde İkinci Etap Başladı
‘Kukla Tiyatrosu’ Perdelerini Açıyor
Türel’den Rus Başkonsolosa Taziye Ziyareti
Büyükşehir Belediyesinden ‘Yaşlılıkta Uyku Bozuklukları’ Konulu Toplantı
Karın Kapattığı Yolları Büyükşehir Açıyor
Kaş Cemre’de Asfalt Çalışması
Genç Sporcular Sahaya İndi
Başkan Türel’den 3 Ayrı Dilde Taziye Mesajı
Macbeth Mutfak’ta Aşt Sahnesi’nde
Muhtarlar Üçüncü Kez Buluşuyor
‘Buzul Kıta Antarktika' Deniz Biyoloji Müzesi’nde
Altınyaka’nın 20 Yıllık Su Sorunu Tarih Oldu
İşitme Engelli Çifte ASMEK Tercüman Oldu
Konyaaltı’nda Eskiyen Kaldırımlar Yenilendi
‘Evde Bakım Hizmetleri’ İle Ulaşılamayan Hasta Kalmıyor
Av. Cengizhan GÖKÖZ ile GÜNDEM
Antalya’da Evsizlere Büyükşehir Sahip Çıktı
Antalyalılar Dikkat Bu Caddeler Trafiğe Kapanıyor
Alanya’da Trafikte Tasarruf: ‘Yeşil Dalga’
AŞT Ayakta Alkışlandı
Antalya’da Devam Eden FETÖ Soruşturmalarında Son Durum
‘Ak Köprü’ Tamam Sıra Bağlantı Yollarında
Muharrem İnce’den AK Parti’ye Sert Eleştiriler
Yeni Yıl Mesajını Sosyal Medyaya Gönder Büyükşehir, Billboardda Yayınlansın
Kadriye'de Son Teknoloji Terfi Merkezi
İşte Rakamlarla Yazılan Destan
KOBİ’ler İçin Nefes Kredisi Başvuruları Hayata Geçiyor
Hukukçu ve Siyasetçi SN Cengizhan Gököz Stüdyomuzu Ziyaret Etti
Engel Tanımayan Sporcular ASAT’ta Ağırlandı
Türkiye Ezgileri Mest Etti
Huzurevi Sakinleri AŞT’de
Alanya’ya Dev Yatırımlar Sürecek
Ak Parti Antalya İl Yönetiminden Emniyet Teşkilatına Başsağlığı
Samuel Eto'o'ya 'Onursal Hemşerilik' Beratı
Bakan Çavuşoğlu Ve AK Parti Antalya İl Başkanı Sümer, Ispartalı Şehit Polisin Cenaze Törenine Katıldı
Antalya’da Kanser Olan Koordinatöre, Personelinden Örnek Davranış
Alanya’ya Dev Yatırım
Türel, Sözünü Tuttu
Türel, ‘Turizm Konuşulacaksa Doğru Adres Antalya’
Antalya’da Suya Yüzde 10 Zam Yapıldı
Türel: “Başkanlık Sistemiyle Demokrasi Güçlenecek”
FETÖ Soruşturmalarında Antalya’da Son Durum, Valilik Açıklaması
Başkan Türel; “Antalya’yı Hep Birlikte Daha Güzel Daha Yeşil Bir Şehir Yapacağız”
CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara’dan Gündemi Sarsacak Açıklamalar
Antalya’da Kadıahmetoğulları’nın Sahibi FETÖ’den Tutuklandı
‘Mavi Ev’de Demans Ve Alzheimer Konuşuldu
Türk Parlamenterler Birliği Antalya Şubesi Kuruluyor
Çocuklara Dramalı Eğitim
Barakada Yaşayan Yaşlı Çift Ev Sahibi Oldu
Antalya’da 9 Aralık’ta Elektrik Kesintisi
Özel Çocuklardan Özel Sergi
Gaziler Mahallesi’ne Sıcak Asfalt
Mavi Ev Konuşmaları Başlıyor
Arena Sirki Hayran Bıraktı
Menderes Türel Şırnak’a Atandı
‘İş-Uğraş Atölyeleri’ Engelli Bireyleri Topluma Kazandırıyor
Türel: Umudunu Kaybeden Geleceğini Kaybeder
‘Engel Sadece Düşüncededir’
Başkan Türel’den Kepez’e Yatırım Turu
‘Kütüphanede Tiyatro Var’ Kitap Okuyana Tiyatro Bileti
Başkan Türel’den Alanya’ya Müjde
Türel: “Engelsiz Antalya İçin Çalışıyoruz”
‘SIR’ Elmalı’da İzleyiciyle Buluşacak
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ Duygulandırdı
Antalya Valisi Münir Karaloğlu’ndan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı
Kumluca’da 7 Mahalle Birbirine Bağlanıyor
Büyükşehirden Kamuoyuna Açıklama
Başkan Türel KONYSİAD Üyelerine Seslendi
Büyükşehir Belediyesi 3 Arsasını Satıyor
Antalya Büyükşehir’e Birincilik Ödülü
Ak Kadınlardan “Şiddetin Her türlüsüne Karşıyız” Semineri
Gazipaşa Ulaşımında Yeni Dönem
Başkan Türel Projeleri İnceledi
ASAT Spor Okulları Yeni Branşlarla Büyüyor
‘’Şark Dişçisi’’ Oyununa Antalyalılardan Yoğun İlgi
Ali Tüzün’den Menderes Türel’e Veryansın
AK Parti Antalya İl Başkanlığından CHP Antalya Milletvekiline Kınama
Vali Karaloğlu Başkanlığında Antalya OSB Müteşebbis Heyeti Toplantısı
90 Yaşında Sahneye Çıkan Alaaddin Yavaşça Büyüledi
Büyükşehir’den Şeffaf Belediyeciliğe En Güzel Örnek
Portekiz Büyükelçisi’nden Başkan Türel’e Ziyaret
ASAT Antalya’yı Kanalizasyon Ağı İle Ördü
Büyükşehir Konservatuarı’nda Mezuniyet Heyecanı
Gönülleri Fethet Derneği’nden Karaçay’a Teşekkür
Antalya’ya Bu Akşamdan İtibaren Kuvvetli Yağış Uyarısı
Tonguç Caddesi’nde Mutlu Sona Doğru
Akçatı’ya Emisyonlu Asfalt
Alanya, Manavgat Ve Serik’te İlan Reklam Vergileri Yüzde 10 Düşürüldü
Büyükşehir’den “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” Paneli
Büyükşehir Belediyesi Esnaf Çalıştayı Düzenledi
Antalya İçin Yeni Bir Tanıtım Atağı
Başkan Türel Öğretmenlerle Buluştu
Türel Alanya Toptancı Hal Tartışmalarına Son Noktayı Koydu: İSTEYEN GELSİN İSTEMEYEN GELMESİN"
Borç Yapılandırmasında Son Gün
Antalya’da Şiir Rüzgarı Esecek
Kumluca’ya Yeni Oyun Parkı Ve Spor Alanı
Doğan Cüceloğlu'ndan “Ailede İletişim” Semineri
Antalya Cumhuriyet Meydanı Güzelleşecek
Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’dan Öğretmenler Günü Mesajı
Ak Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal’dan Öğretmenler Günü Mesajı
Başkan Türel’den Öğretmenler Günü Mesajı
ATSO Başkanının Konyaaltı Sahil Projesi Önerisine Türel’den Yanıt
Alanya Hal Projesi Büyüyecek
Antalya’da Yeni Bir Elektrik Kesintisi Uyarısı
Antalya Valiliğinden Öğretmenler Günü Mesajı
AŞT’nin Misafiri Var
ASAT güreşçisinin büyük başarısı
Kaldırımda Ölüme Davet
Büyükşehir’in 2017 Bütçesi Belli Oldu
Demokrasi Mücadelesi İbradı’da Konuşuldu
‘Şeker Portakalı’ Eğlendiriyor
Yağmur Suyu Alt Yapı Seferberliği Sürüyor
Başkan Türel Konyaaltı Sahiline Yönelik Eleştirilere Yanıt Verdi
Antalya’da Çöpten Elektrik Üretecek Tesisin Temeli Atıldı
CHP’li Meclis Üyesi Songül Başkaya; Tecavüz Bir Suçtur! Cezasız Kalamaz!
Döşemealtı Yağca’da Sıcak Asfalt Çalışması
Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Şehitleri İçin Helva Dağıttı
Yücel Tuzcuoğlu’nun Ümit Uysal Ve Mustafa Gül Hakkında ki Çarpıcı Açıklamaları
Heyecan Fırtınası Başladı
Konyaaltı Sahil İhalesi İptal Oldu
Tiyatro İlçelerle Buluşmaya Devam Ediyor
Başkan Türel: “Her Türlü Fikir Ve Öneriye Açığız”
Büyükşehir Belediyesinden Ulaşımla İlgili Basın Açıklaması
Büyükşehir Belediyesi Çöpten Elektrik Üretimine Başlıyor
Akseki’ye 28 Kilometrelik Kanalizasyon
Şarampol Caddesi’nde Kentsel Tasarım Çalışmaları Başladı
Konyaaltı Projesi İhaleye Çıkıyor
İşte Yeni Anayasa Ve Başkanlık Sisteminin Tam Metni
Ölüme Terk Edilen Köpeklere Yine Büyükşehir Belediyesi Sahip Çıktı
“Kafes” Filmi İlçelerde Gösterimde
Antalya’da Şehit Olan Askere Tören Düzenlendi
Başkan Türel Zor Durumdaki Eski Mesai Arkadaşını Unutmadı
Expo Çalışanlarından İkramiye İsyanı
Antalya’da Jandarmaya Saldırı: 1 Şehit
‘Şeker Portakalı’ Çocukları Eğlendiriyor
Alanya Ve Gündoğmuş Birbirine Bağlanıyor
Büyükşehir Belediyesi Hobi Bahçesi Projesi Çalışmaları Başladı
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’ Den Antalya’da Planlı Elektrik Kesintisi Uyarısı
Menderes Türel Başkanlar Birliği Toplantısına Katıldı
Türel: “1 Milyara Yakın Olan Yatırım Bütçesini İki Katına Çıkaracağız”
Türel Ailesini Duygulandıran Açılış
Expo Çalışanları Maaşlarını Alamadıkları İçin Eylem Yaptı
TÜROFED Başkanı Osman Ayık’ın Acı Günü
Antalya Valiliğinden FETÖ Operasyonları İle İlgili Son Durum Açıklaması
Antalya’da PKK’ya Yönelik Operasyonda Gözaltına Alınan 25 Kişi Adliyeye Sevk Edildi
Büyükşehir Belediyesinden Toplu Ulaşımla İlgili Önemli Açıklama
Başkan Türel, “Turizmde Güzel Bir Çıkış Gerçekleştireceğiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yarın Antalya’ya Geliyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları İlçe Turnelerine Çıkıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk’ü Anma Töreninde Konuştu
Başkan Türel Kadın Ve Demokrasi Vakfı Öğrencileri İle Buluştu
Manavgat Esnaf Temsilcileri TBMM’de
Büyükşehrin Hizmeti Engelleri Kaldırıyor
Kumluca Dereköy Yolu Asfalta Çalışmaları Başladı
Başkan Türel'in 10 Kasım Mesajı
ATAMIZI ÖZLEMLE ANIYORUZ
Songül Başkaya İle Çevre Duyarlılığı
Büyükşehir Yeni Binasına Taşınıyor
Antalya ve İlçelerinde Elektrik Kesintisi
15 Yıl Sonra Gelen Mutluluk
Sinekle Mücadele Hız Kesmiyor
Büyükşehir’den Hava Kirliliği Denetimi
Belediye Başkanlarına Yurtdışına Çıkış Yasağı
Büyükşehir’in Minikleri Kızılay Haftasını Kutladı
Büyükşehir’den Hayvanları Koruma Eğitimi
Yeni Türkiye Buluşmaları Konferanslar Dizisi Sürüyor
Boğaçayı Projesinde Değişiklik
Antalya Toptancı Hal’inde Yeni Sezon Dualarla Açıldı
AŞT Sezonu Üstat Necip Fazıl’la Açtı
Denizi Kirleten Gemiye 106 Bin Lira Ceza Kesildi
Huzurevi Sakinleri Piknikte Buluştu
Antalya’da Toplu Ulaşımda Esnafa Ek Süre Verildi
Başkan Türel’i Duygulandıran Ziyaret
Başkan Türel Muhtarlara Projeleri Anlattı
Muharrem Ayı’na Özel Tasavvuf Müziği
Büyükköy Mahallesine Sıcak Asfalt
Büyükşehir’den Mehmetçiklere Destek
Antalya’ya , Dünya Ve Avrupa Yüzme Şampiyonaları İçin Olimpik Yüzme Havuzu
Okullar Ligi’nde Heyecan Fırtınası Başlıyor Branş Sayısı 5’e Çıktı
Büyükşehir Alanya’da Kendi Çiçeğini Kendi Üretiyor
Kavakköy’ün içme suyu sorunu çözülüyor
Ulaşılamayan Engelli Kalmıyor
Büyükşehir Belediyesi 4 İlçede 9 Arsasını Satıyor
“15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Sergisi” Açıldı
Elmalı Kuzuköy-İmircik Yolu Asfalta Hazırlanıyor
Alanya Çiçek Açacak, 200 Bin Çiçek
Büyükşehir’in Cumhuriyet Kupası’na Yoğun İlgi
Antalya’da Su Kesintisi, ASAT Genel Müdürlüğünden Bilgilendirme
Türk İslam Medeniyetleri Müzesi İçin Çalışmalar Sürüyor
Eski Antalya İl Emniyet Müdürü Hakkında Yakalama Kararı Çıktı
AŞT, Adana’da Ayakta Alkışlandı
Almanya’da Yaşayan Türkler Antalyalı Engellileri Unutmadı
Bakan Eroğlu’ndan Boğaçayı’na Tam Destek
Büyükşehirden Kırcami Açıklaması
Korkuteli Çomaklı Yolu Yenileniyor
AŞT 27 Ekim’de ‘Para’ İle Perdelerini Açıyor
ATSO otoparkında LPG’li araç patladı, çok sayıda kişi yaralandı
Türel’den Ak Köprü’ye İnceleme
Alanya’ya 2.5 Yılda 200 Milyon Liralık Yatırım
Antalya’da Dostluk Kazandı
Başkan Türel Gazipaşa’nın Festival Coşkusuna Ortak Oldu
Antalya Büyükşehir Belediyesinden Midibüslerle İlgili Flaş Açıklama
Eski Başkan Mustafa Gönenç’ten Antalya’daki Minibüs Krizi Hakkında Çarpıcı Açıklamalar
Zaman Aşımına Uğrayan Vergi Borçları Nasıl Silinir ?
Çocuklar Antalya’yı ‘Kuş’ Bakışı Öğreniyor
Alanya’ya Otomasyonlu Sulama
Başkan Menderes Türel Gençlerle Buluştu
Elmalı Yayla Yolları Yenileniyor
Büyükşehirden Alzheimer Hastalarına ve Yakınlarına ‘Mavi Ev’
Efsaneler Antalya’da Buluşuyor
Yeni Otogar İnşaatı 2017’de Başlıyor
Menderes Türel’den UKOME kararı hakkında açıklama
Antalya Trafiğini Rahatlatacak Olan Yol İçin İmzalar Atıldı
Büyükşehirden Konyaaltında Deniz Temizliği
Alanya’nın Mahallelerine Asfalt Çalışması
Başkan Türel Sulama Sözünü Tuttu
Büyükşehir Belediyesi 106 Bin Vatandaşa Spor Hizmeti Verdi
Türkmenlerin Kaçışları Sürüyor
Filistinliler Okullara Sığındı
Moskovada Renk Festivali Düzenlendi
İspanyada Boğa Koşusu Yapıldı
Başbakan Erdoğan Putin ile görüştü.
Mescidi Aksada gerginlik yaşandı.
Almanya'da 1 milyon dolarlık kaza
Genç araştırmacılar projelerini sergiliyor
2 milyon aday için son hafta
ABD'de bin dolarlık paskalya yumurtası
Gazeteciler deneme uçuşuna katıldı
Piyasadaki etlerin tamamı yerli
Başarı öyküsü yazmak zorundayız
TBMM noter değil
Çalışma Meclisi 9 yıl aradan sonra toplanıyor
Develerin ana vatanı Kuzey Kutbu olabilir
800 yıl önce otopsi yapılmış
Tamir dönemi bitiyor
Hükümet gereğini yapar
Mehmetçik "Aliya'nın Emaneti"nin bekçisi
12 bin Müslüman evlerinden oldu
Maçta Hedef 3 Puan
Ankara'da DHKP-C'ye yönelik operasyon
Yazıcıoğlu mezarı başında anıldı
Yüreklerdeki öfke ve kin ateşini de söndürmeliyiz
Prens'ten Orgeneral Özel'e hediye at
Ekmek sofralara katkısız gelecek
Öğrencilerden 2 ton yardım malzemesi
Er Sevag'ın ölümünde karar çıktı
Yanlış 2 ameliyata tazminat